Bizi Arayın
+(90)-5327264296

Bütün Yazılar

Faydalı Bilgiler

Her zaman söylediğimiz gibi aracınıza uygulama yaptırmak ya da yapmak işin bittiği an değil, her şeyin başladığı andır. Aracınız uygulama sonrasında doğru şekilde bakılmadığı taktirde yapılan işlemlerin bir kıymeti yoktur. Tavsiye ettiğimiz yıkama yöntemleri ya da ürünlerinin yanında, mevcut korumayı destekleyici ürünler kullanılması korumanın ömrü açısından faydalı olacaktır. Eğer ki aracınız klasik  boya koruma ürünleri ile koruma altındaysa mevcut korumayı hızlı cila ile desteklemeniz mümkündür.

Hızlı cila, uygulandığı yüzeyde kısa süreli bir katman oluşturur. Bu katman

Şüphesiz ki aracımızı en çok çizdiğimiz aşama araba yıkama sonrası kurulama aşamasıdır. Bol tüylü mikrofiber kurulama havlusu tercihi çizik oluşma ihtimalini düşürmek adına çok büyük etkendir. Fakat her kurulama havlusu aracımızı çizmeden kurulama şansını bizlere tanıyacak mı?

Bilinçsiz, yanlış ürün, ekipman ve yöntem ile araba yıkama sonucunda araç üzerinde bol miktarda çizik oluşacaktır. Genel olarak ülkemizdeki oto yıkama noktalarında araç önce köpük ile yıkanır ve durulamadan sünger ile araç silinir ve durulama yapılır. Bu çok yanlış bir yöntemdir çünkü aracın üzerindeki mevcut kirler yüzeyden akıp gitmeden, kiri kendi içerisinde hapsedemeyen bir

Detaylı araç bakımı ve temizliğinin olmazsa olmazı araç kil uygulaması, aracın boyalı yüzeyine yapışmış olan ve yıkama ile gitmeyen inatçı kirleri gidermek için kullanılmalıdır. Bu inatçı kirler; boya tozu, endüstriyel kir, demir tozu, yapışkan gibi agresif şampuanlar dahi kullanılsa gitmeyen kirlerdir.

Öncelikle araç kil uygulaması hakkında sıkça sorulan sorular :

Aracıma kil uygulaması yaptığımda aracımın boyasını çizer miyim?

Araç kil uygulaması sonrasında aracınızın boyası yüksek ihtimalle çizilecektir. Fakat oluşan çizikler derin çizikler olmayacağı

Parlaklığı etkileyen en önemli faktör boya koruma ürünü değildir. Parlaklığı etkileyen en önemli faktör aracın boyasının kondisyonudur. Bu kondisyon boyadaki oksidasyon, çizik, hare ya da hologram miktarı ile ters orantılıdır. Bu durumlar ne kadar az ise parlaklık o kadar çok olacaktır. Boya koruma ürünü ise bu kondisyonu daha da yukarılara taşır, parlaklığa parlaklık katar.

Boya koruma ürünleri genel anlamda 2 çeşittir; klasik boya koruma ürünleri ve nano boya koruma ürünleri. Bu çeşitlilik kendi içerisinde de bir çok parçaya ayrılmaktadır. Amatör kullanıcılar için tavsiye ettiğimiz boya koruma ürünü grubu klasik boya koruma ürünleri olmaktadır çünkü

Demir tozları çoğunlukla gözle görülemez fakat aracın boyasında ve jantlarında mevcuttur. Demir tozu temizleyici ürünler ile demir tozlarını aracınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Demir tozları uzun vadede paslanma yaparak hem aracınıza zarar verir hem görüntü kirliliği oluşturur hem de boya koruma uygulaması yapılacaksa ürünün yüzeye tutunmasını engelleyerek ömrünü kısaltacaktır.

Genel olarak ülkemizde uygulama yapan kişi ya da firmalar çizik giderme işlemi ile boya yüzeyindeki etkenleri yok ettiğini düşünmektedirler ki demir tozunu da buna dahil etmektedir. Burada çok büyük bir yanlış vardır çünkü demir tozu temizliği çizik giderici pasta ile yapılamaz! Eğer

Deri temizliğinden motor temizliğine kadar bir çok noktada temizleme beceresi olan ürün genel amaçlı temizleyici (APC) ürünleridir. Genel amaçlı temizleyici (APC), yüzeydeki kir yoğunluğuna göre farklı oranlarda sulandırma yapılarak etkin temizlik sağlar.

Detaylı iç temizlik için olmazsa olmaz olan genel amaçlı temizleyici (APC) kullanım amaçlarına göre şu şekildedir :

 - İç plastiklik temizliğinde genel amaçlı temizleyici (APC) kullanımı :

Aracın içinde bulunan iç plastiklerin temizliğinde en etkin temizliği genel amaçlı temizleyici (APC) sağlar. Yağ, çamur, toz gibi kirleri yüzeyden kolaylıkla

Ülkemizdeki araçların çok büyük bölümü kumaş koltuklar ile gelmektedir. Kumaş, yapısı itibari ile temas ettiği kiri içerisine emerek hapseder. Bu, zaman içerisinde kumaş koltuklarda lekeler ve koku oluşmasına sebep olur. Bu tip durumlarda kumaş koltuk temizliği yapılması gerekmektedir çünkü kumaş içerisine nüfuz eden kirler zaman içerisinde bakteri oluşumuna sebep olacak sağlığınızı tehlikeye atabilmektedir.

Kumaş koltuk temizliği için kumaş ve halı temizleyici ürünler kullanmakta fayda vardır. Heroic Detailing olarak biz halı,döşeme ve kumaş temizleyici olarak şiddetle ValetPRO Carpet Cleaner tavsiyesinde bulunuyoruz.

Temizliğe geçmeden

Genel olarak insanlar araçlarını yıkattıktan sonra iç plastiklerin çok fazla parladıklarından yağlı olduğundan dokunulduğunda yapış yapış olduğundan şikayet etmektedir. Bunun başlıca sebeplerinden kalitesiz kimyasal kullanımı, içeriğinde çok fazla silikon olması gibi durumlardır. İç plastiklerde beklentimiz mat ve doğal bir görünüm olmalıdır. İç detay spreyi derdinize derman olacak bir üründür.

İç detay spreyi aracın içerisindeki plastik, deri, ya da  boyalı plastik gibi bütün yüzeylerde gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz, hem temizleyici hem de koruyucu özelliği olan, uygulandığı yüzeyde doğal bir görünüm veren üründür.

Araba yıkamak için belirli ekipmanlar vardır. Çift kova tekniği için; 2 adet kova, 2 adet grit guard, araba şampuanı ve araba yıkama eldiveni gerekmektedir. Genel olarak ülkemizde kendi aracını yıkayan kişilerin kullandığı yöntem çift kova tekniğidir.

Üzülerek belirtmeliyim ki kendi aracını yıkayan çoğu insan araçlarını çok değişik ekipmanlar ile yıkamaktadır. Bunlara örnek; sünger, mikrofiber bez ve en kötüsü fırça! Hadi diğer kullanılan ekipmanlar kötünün iyisi diyemesek bile öyle düşünelim ama fırça kesinlikle olmamalı.

Fırçaların kullanım ve üretim amacı yerleri süpürmek,

Araba şampuan seçimi tamamen aracınızın üzerindeki mevcut koruma ürününe göre seçim yapılmalıdır. Temel olarak şampuanları biz 2 çeşide ayırıyoruz; foam lance uyumlu şampuanlar ve elle yıkama şampuanları.

Foam Lance Uyumlu Araba Şampuanları :

Foam Lance yani köpük aparatı, yıkama makinesine uyumlu olup altında 1 LT şampuan-su karışım haznesi, üzerinde köpük yoğunluk vanası ve ön tarafında köpük püskürtme açı ayarlayıcısı olan bir aparattır. Foam lance temin ederken makinenizin markasına göre seçim yapılmalıdır çünkü her yıkama makinesi firması farklı tetik soketi kullanmaktadır. Foam lance